Koncepcja Pracy i Rozwoju
Miejskie Przedszkole nr 47
z Oddziałami Integracyjnymi
Ul. Słoneczna 60
Katowice
Koncepcja pracy i rozwoju
Miejskiego Przedszkola nr 47
z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach
na lata 2020 – 2025
SPIS TREŚCI
Podstawa prawna
Charakterystyka przedszkola
Wizja przedszkola
Misja przedszkola
Model absolwenta
Organizacja pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Cele strategiczne pracy przedszkola
Kryteria sukcesu
Mocne i słabe strony przedszkola
Zasady pracy, metody i formy stosowane w przedszkolu
Normy zachowania
Rozwój kadry pedagogicznej
Model nauczyciela
Organizacja zajęć dodatkowych
Zasady współpracy z rodzicami
Współpraca ze środowiskiem lokalnym
Promocja przedszkola
Uwagi o realizacji planu rozwoju przedszkola
PODSTAWA PRAWNA
Koncepcja pracy przedszkola opracowana na podstawie:
Ustawa z dn. 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949)
Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, 1954, 1985 i 2169 oraz z 2017 r. poz. 60, 949 i 1292 )
Rozporządzenie MEN z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej. (Dz. U. z 2017 r., poz.356)
Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz. U. 2017, poz.1611)
Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. 2017, poz. 1658)
Statut Miejskiego Przedszkola nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach.
CHARAKTERYSTYKA PRZEDSZKOLA
Miejskie Przedszkole nr 47 w Katowicach jest placówką z oddziałami integracyjnymi. Do przedszkola uczęszczają zarówno dzieci zdrowe, jak i te ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Pierwsza grupa integracyjna została utworzona w 1992r., a program autorski i statut przedszkola został zatwierdzony w 1994r. Przedszkole działa na podstawie Ustawy z dnia 07.09.1991r. o Systemie Oświaty, aktu założycielskiego, oraz na podstawie Statutu opracowanego w oparciu o ustawę z dnia 7.09.1991r., Ustawę z dnia 26.01.1982r. – Karta Nauczyciela oraz Rozporządzenie MEN z dnia 14.02.2019r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
W przedszkolu funkcjonują cztery grupy integracyjne oraz dwie grupy specjalne. Do grup integracyjnych uczęszcza piętnaścioro dzieci zdrowych oraz do pięciu z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. W każdej z grup specjalnych może przebywać do czterech dzieci z zaburzeniami zachowania, ze spektrum autyzmu oraz ze sprzężonymi deficytami rozwojowymi w wieku 3 – 9lat.
Przedszkole pracuje wg koncepcji organizacyjnej tzw. grup rodzinkowych. Zgodnie z jej założeniami, w każdej grupie przebywają dzieci zróżnicowane wiekowo. W trzech grupach integracyjnych najczęściej są dzieci z różnego przedziału wiekowego, to jest: trzy, cztero, pięcio oraz sześciolatki. W jednej z grup integracyjnych znajdują się dzieci najmłodsze, tj. od 2,5 do 4lat. Praca wychowawcza opiera się na podobnych zasadach jak dzieje się to w rodzinie, gdzie młodsze i mniej zaradne dzieci mogą znaleźć wsparcie i przykład do naśladowania w osobie starszego kolegi lub koleżanki. Praca dydaktyczna w grupach mieszanych wiekowo odbywa się równocześnie na różnych poziomach wymagań tak, aby rozwijać i dawać szansę poczucia sukcesu wszystkim dzieciom.
Przedszkole zatrudnia nauczycieli, pedagogów wspierających w grupach integracyjnych, pedagogów specjalnych, specjalistów: logopedę, psychologa, nauczyciela zajęć ruchowych, a także nauczyciela religii, muzykoterapeutę oraz nauczyciela języka angielskiego.
WIZJA PRZEDSZKOLA
Wizja to pewien obraz, pozytywne wyobrażenie przyszłości na podstawie uznawanych wartość i idei, na podstawie których kształtują się cele i plany działania.
Ideą przedszkola jest wychowanie w akceptacji dla odmienności, szczęśliwe dzieciństwo.
W naszym przedszkolu ważne jest każde dziecko, dlatego chcemy aby było bezpieczne, aktywne, odważne i szczere.
Przedszkole jest placówką bezpieczną, przyjazną, przygotowującą dzieci do podjęcia nauki w szkole.
Zapewniamy opiekę specjalistów (psychologa, logopedy, nauczyciela zajęć ruchowych, terapeuty SI, terapeuty dzieci autystycznych).
Przedszkole zatrudnia wykwalifikowaną, kompetentną i odpowiedzialną kadrę.
Praca przedszkola ukierunkowana jest na dziecko, jego potrzeby, zainteresowania i wszechstronny rozwój.
Przedszkola stwarza swoim wychowankom możliwość samorealizacji, pracy z rówieśnikami, kreatywnego i twórczego myślenia, działania i przeżywania oraz poznawania otaczającej rzeczywistości zachowując wartości moralne, takie jak: dobro, prawda, piękno.
Przedszkole stwarza warunki, które sprzyjają indywidualnemu rozwojowi każdego dziecka i są dostosowane do jego potrzeb i możliwości.
Przedszkole kształtuje fundamentalne wartości: życzliwości, wrażliwości i tolerancji poprzez kontakty dzieci pełnosprawnych z niepełnosprawnymi.
Rodzice są partnerami uczestniczącymi w życiu przedszkola.
Przedszkole wspiera rodziców w wychowywaniu dzieci.
Przedszkole promuje swoje osiągnięcia i ma dobrą opinię w środowisku.
Przedszkole współpracuje z poradniami specjalistycznymi, organizacjami i instytucjami wspierającymi rozwój dzieci.
MISJA PRZEDSZKOLA
Kształtowanie akceptacji dla odmienności.
Wychowanie w uczciwości i patriotyzmie.
Wspomaganie rozwoju zgodnie z indywidualnymi możliwościami dziecka, wyrównywanie szans.
Wspomaganie rodziców w rozwoju i wychowaniu od urodzenia dziecka oraz włączanie ich w działalność przedszkola.
Wychowanie do wolności.
Nasze przedszkole:
Stwarza przyjazną, domową atmosferę, a także zapewnia warunki do rozwijania osobowości dzieci oraz zaspokojenia ich potrzeb.
Każde dziecko traktowane jest podmiotowo i indywidualnie, co sprawia, że dzieci czują się kochane, akceptowane i szczęśliwe.
Kształtuje u dzieci poczucie wiary we własne możliwości i poczucie własnej wartości.
Uczy tolerancji, akceptacji i poszanowania odmienności każdego człowieka.
Wspomaga rozwój dzieci uwzględniając ich indywidualne potrzeby i możliwości.
Stwarza warunki odpowiednie do zdobywania przez dzieci wiadomości i umiejętności potrzebnych w szkole.
Zapewnia odpowiednie warunki do zaspokojenia potrzeb psychicznych i fizycznych dziecka.
Wspiera działania wychowawcze rodziców, którzy są naszymi sojusznikami w organizacji procesu dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńczego. Jesteśmy współpartnerami dążącymi do wspólnego celu, jakim jest dobro i wszechstronny rozwój.
MODEL ABSOLWENTA
Akceptujący odmienność innych osób.
Zainteresowany światem.
Gotowy do nauki w szkole.
Potrafiący zadbać o siebie adekwatnie do swojego wieku.
Współpracujący z innymi dziećmi.
Gotowy do pomocy potrzebującym.
Potrafiący samodzielnie zorganizować sobie czas wolny.
Znający normy moralne.
Dobry w stosunku do innych ludzi.
Samodzielny na miarę swoich możliwości.
Radosny i otwarty.
ORGANIZACJA PRACY Z DZIEĆMI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH
„Pod pojęciem ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi należy rozumieć zarówno dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, ale i te, które mają trudności w realizacji wymagań programowych, wynikające ze specyfiki ich funkcjonowania poznawczo – percepcyjnego oraz ograniczeń środowiskowych. Takie rozumienie specjalnych potrzeb edukacyjnych ma na celu wdrożenie i urzeczywistnienie idei wyrównywania szans edukacyjnych wszystkich dzieci.” /Jak organizować edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. MEN 2010./
Nasza placówka realizuje cele i zadania określone w Ustawie o Systemie Oświaty,
a także w przepisach wydanych na jej podstawie.
Przedszkole:
Wspomaga indywidualny rozwój dziecka.
Udziela pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
Realizuje wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.
Wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka objęte są dzieci na podstawie opinii wydanej przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną.
Ponadto nauczyciele z grup integracyjnych i specjaliści prowadzą obserwację każdego dziecka celem podjęcia działań wyrównawczych w przypadku dzieci przejawiających trudności edukacyjne. W oparciu o wnioski wynikające z przeprowadzonych badań nauczyciel opracowuje indywidualny program pracy z dzieckiem. Najważniejszym celem tych oddziaływań jest zlikwidowanie lub skorygowanie nieprawidłowości w rozwoju oraz odpowiednie dobranie ćwiczeń do jego indywidualnych potrzeb i możliwości.
Także dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego tworzy się Indywidualny program Edukacyjno – Terapeutyczny uwzględniając dostosowanie realizacji programów wychowania przedszkolnego, programu wychowawczego i programu profilaktyki do indywidualnych potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych dzieci. W przedszkolu powoływany jest zespół dla każdego dziecka posiadającego opinię Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej bądź orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W skład zespołu wchodzą nauczyciele danej grupy oraz specjaliści prowadzący zajęcia z dzieckiem.
CELE STRATEGICZNE PRACY PRZEDSZKOLA
Wspieranie rozwoju dziecka z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb i możliwości.
Dbanie o bezpieczeństwo dzieci i dorosłych.
Szerzenie idei integracji w środowisku.
KRYTERIA SUKCESU
W przedszkolu dokonuje się diagnozy funkcjonalnej.
Nauczyciele opracowują programy pracy dydaktyczno - wychowawczej.
Nauczyciele dostosowują formy, metody do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci.
Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych objęte są opieką specjalistyczną: psychologa, logopedy, nauczyciela zajęć ruchowych, terapeuty SI, terapeuty dzieci autystycznych.
Przedszkole wyposaża dzieci i dorosłych w wiedzę na temat bezpiecznego zachowania, zagrożeniach dla zdrowia, zapoznaje ze sposobami ochrony przed nimi.
W przedszkolu dokonuje się modernizacji pomieszczeń i wyposaża dostosowując do potrzeb i możliwości dzieci i nauczycieli. Dba się o estetykę pomieszczeń.
Teren wokół przedszkola jest zagospodarowany, zgodnie z potrzebami dzieci i wymaganiami bezpieczeństwa.
Przedszkole współpracuje ze środowiskiem lokalnym.
Nauczyciele i dzieci biorą aktywny udział w konferencjach, szkoleniach, warsztatach, konkursach, olimpiadach.
W przedszkolu organizowane są Dni Otwarte.
Przedszkole współpracuje z instytucjami wspierającymi rozwój dziecka.
Przedszkole włącza się w ogólnoświatową akcję „Światowy Dzień Autyzmu”.
Prezentowane są właściwe postawy społeczne.
Dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w Integracyjnej Spartakiadzie Przedszkolnej.
MOCNE I SŁABE STRONY PRZEDSZKOLA
Mocne strony
Słabe strony
Wszechstronne wykształcenie nauczycieli;
Specjaliści dostępni w pełnym wymiarze godzin;
Realizacja wczesnego wspomagania rozwoju;
Realizacja PP, AAC, metod korekcyjnych i aktywizujących;
Rodzinkowe grupy integracyjne;
Zajęcia dodatkowe;
Grupa wsparcia dla rodziców;
Programy autorskie i innowacje pedagogiczne;
Pomoce z UE;
Duże sale;
Nowy ogród;
Wolontariackie zajęcia;
Rada Przedszkola;
Strona Internetowa;
Dni Otwarte;
Popularność placówki w środowisku.
Mały ogród przedszkolny.
10. ZASADY PRACY, METODY I FORMY STOSOWANE W PRZEDSZKOLU
Przedszkole pracuje w oparciu o zatwierdzone programy wychowania przedszkolnego, jak również na podstawie programów autorskich i innowacji pedagogicznych. W grupach integracyjnych pracuje dwóch nauczycieli, którzy dzielą się zadaniami: jeden jako pedagog prowadzący, a drugi jako wspierający. Praca odbywa się na różnych poziomach uwzględniając dzieci zróżnicowane wiekowo. Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych uczestniczą dodatkowo w zajęciach indywidualnych ze specjalistami.
Programy pracy w grupach specjalnych:
„Wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym”.
Poranny Krąg. Stymulacja Polisensoryczna wg pór roku Hedwig Abel /z autorskimi rozwiązaniami D.Krala i E.Kadela/.
Program wspomagania kompetencji komunikacyjnej dzieci z ciężkimi zaburzeniami porozumiewania się.
Programy w grupach integracyjnych:
Program wychowania przedszkolnego „Razem w przedszkolu”
Program autorski „Czytanie może być zabawą” R. Świerczewska na podstawie programu I. Majchrzak „Odimienna metoda nauki czytania”
Innowacja pedagogiczna „Czytanie może być zabawą – nauka czytania bez stresowania” R. Świerczewska. B. Piasecka.
„Dziecięca matematyka” – E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska.
Pracujemy wg zasad:
Zasada poglądowości – bezpośrednie poznanie rzeczy /zabawy manipulacyjne, zabawy dotykowe, zabawy polisensoryczne, eksperymentowanie, doświadczenia/.
Zasada przystępności – stopniowanie trudności oraz dostosowanie do specyfiki pracy grupy rodzinkowej.
Zasada systematyczności – systematyczne utrwalanie wcześniej zdobytych wiadomości oraz nabytych umiejętności.
Zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa – indywidualne podejście do każdego dziecka z uwzględnieniem jego potrzeb.
Zasada łączenia teorii z praktyką – tworzenie warunków do łączenia wiedzy naukowej z umiejętnościami potrzebnymi w życiu codziennym.
Metody pracy w grupach integracyjnych:
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
Pedagogika Zabawy Klanzy
Muzyka relaksacyjna.
Muzykoterapia
Malowanie 10 palcami
Metoda M.Ch. Knillów
Opowieść ruchowa
Masażyki
Zabawy paluszkowe
Metoda słowna /objaśnienia, pokaz/, czynna
Metody pracy w grupach specjalnych:
Metoda Ośrodków Pracy
Program TEACCH /ćwiczenia z programem/
Komunikacja wspomagana i alternatywna
Metoda I. Michalak – Widery
Stymulacje monozmysłowe
Praca w ciemni
Metoda A. Affolter
Metoda aktywności M.Ch. Knillów
Metoda O.I. Lovaasa /elementy/
Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Terapia manualna
Pedagogika Zabawy
Metoda Aktywnego Słuchania Muzyki B. Strauss
Terapia zabawą
Muzykoterapia /z elementami relaksacji/
Elementy metody Treningu Zdolności Intelektualnych B. Markowskiej /pycholog/
Elementy Metody Behawioralnej
Elementy metody Kinezjologii Edukacyjnej
Formy pracy:
Praca indywidualna
Praca z całą grupą
Praca w diadzie /dziecko – osoba dorosła/
Praca w triadzie /dziecko – dziecko – osoba dorosła/
11. NORMY ZACHOWANIA
Na początku roku szkolnego każda grupa opracowuje swój Kodeks Zachowań, którego zadaniem jest wspieranie i motywowanie dzieci do przestrzegania ustalonych norm i zasad zachowania, ale także egzekwowania konsekwencji.
Sposoby motywacji dzieci:
Stosowane nagrody:
Pochwała indywidualna,
Pochwała przed całą grupą,
Pochwała przed rodzicami,
Nagrody rzeczowe w postaci naklejek, czegoś słodkiego.
Stosowane konsekwencje:
Brak nagrody,
Upomnienie słowne,
Rozmowa – przedstawienie następstw zachowania /skłonienie dziecka do autorefleksji/,
Wyrażenie przez nauczyciela smutku i niezadowolenia z powodu złego zachowania dziecka,
Odsunięcie na krótki czas od zabawy.
Dzieci z grup specjalnych nagradzane są za każde wykonane zadanie, bez względu na efekt jego pracy. Na początku ważny jest sam udział dziecka w ćwiczeniu. Jeżeli chcemy wycofać zachowanie niepożądane proponujemy dziecku inny rodzaj aktywności, gdy tylko widzimy, że choćby na moment się udało, nagradzamy je /nagradzanie w formie pochwały/. Opracowanie systemu nagród dla każdego dziecka po dokonaniu indywidualnej oceny hierarchii wzmocnień. Przestrzeganie zasady nagradzania bezpośrednio po pożądanym zachowaniu dziecka.
12. ROZWÓJ KADRY PEDAGOGICZNEJ
Nauczyciele dbają o swój rozwój zawodowy poprzez uczestnictwo w zewnętrznych formach doskonalenia /warsztaty, szkolenia, kursy kwalifikacyjne, studia podyplomowe/ oraz w wewnętrznych /szkoleniowe rady pedagogiczne/. Nauczyciele podnoszą swoje kompetencje i umiejętności poprzez studiowanie literatury z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki. Dzielą się swoimi doświadczeniami, materiałami zdobytymi na kursach, warsztatach, szkoleniach w ramach Wewnętrznego Doskonalenia Nauczycieli.
13. MODEL NAUCZYCIELA
Bez uprzedzeń;
Z otwartym umysłem;
Stale doskonalący wiedzę;
Wspomagający rodziców w realizacji funkcji wychowawczej;
Przekazujący w rzetelny i przystępny sposób wiedzę o dziecku;
Z poczuciem misji;
Z wiedzą nt. głównych kierunków rozwoju nauk pedagogicznych;
Zorientowany na współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym;
Podejmujący wyzwania pedagogiczne;
Wypracowujący dobre relacje;
Twórczy i współdziałający;
Zainteresowany dobrem wspólnym przedszkola;
Posiadający wiedzę nt. kolejnych etapów edukacji wychowanków;
Dobrze orientujący się w systemie pomocy społecznej;
Posiadający wiedzę o środowisku lokalnym;
Konsekwentny, ale także wyrozumiały, kulturalny, serdeczny i cierpliwy.
14. ORGANIZACJA ZAJĘĆ DODATKOWYCH
W naszym przedszkolu prowadzone są zajęcia wzbogacające ofertę przedszkola w ramach podstawy programowej:
Religia dla dzieci 3-6 letnich;
Muzykoterapia realizowana z całą grupą w przypadku grup integracyjnych oraz indywidualnie w przypadku grup specjalnych;
Język angielski realizowany w grupach integracyjnych.
Organizowane są również zajęcia poza realizacją podstawy programowej:
Kółko plastyczne;
Kółko kulinarne;
Kółko podróżnicze.
Kółko teatralne;
Kółko muzyczne dla dzieci najmłodszych.
15. ZASADY WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI
Bardzo ważnym elementem pracy przedszkola są działania wspierające rodziców/opiekunów. Obejmują one wspólne rozpoznawanie specjalnych potrzeb dziecka, dostarczanie im wiedzy pedagogicznej, uwrażliwianie na potrzeby i możliwości dziecka, informowanie o jego postępach lub trudnościach wychowawczych i dydaktycznych, informowanie o uprawnieniach dziecka zgodnie z prawem oświatowym, włączanie ich w życie przedszkola.
Ponadto proponujemy rodzicom:
Konsultacje indywidualne;
Zajęcia otwarte;
Spotkania przedświąteczne; spotkania integracyjne, podczas których rodzice oraz nauczyciele mają okazję lepiej się poznać, nawiązać kontakt między sobą.
Nauczyciele organizują spotkania indywidualne wynikające z bieżących potrzeb, co miesięczne konsultacje z rodzicami i przekazują informacje na temat funkcjonowania dziecka w grupie, zapoznają rodziców z wynikami badania gotowości szkolnej.
Podczas zajęć otwartych rodzice mogą dostrzec mocne i słabe strony dziecka, obserwować je na tle grupy rówieśniczej. Jedną ze sprawdzonych form współpracy z rodzicami jest Święto Rodziny. Rodzice włączani są w przygotowania tej uroczystości poprzez pieczenie różnego rodzaju ciast, przygotowania strojów do występów artystycznych. Nauczyciele wspólnie z rodzicami pomagają sobie w organizowaniu wycieczek, różnego rodzaju imprez, a także w urządzaniu sal i kącików tematycznych. Rodzice chętnie włączają się do czytania utworów literatury dziecięcej w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”. Nauczyciele prezentują systematycznie prace plastyczne i inne wytwory twórczości dzieci. Informują rodziców o ważnych i wartościowych dla rozwoju dziecka rzeczach drogą mailową.
W naszym przedszkolu funkcjonuje Grupa Wsparcia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy pragną podzielić się swoimi troskami i radościami oraz porozmawiać z innymi rodzicami dzieci niepełnosprawnych. Grupę wsparcia prowadzi psycholog.
Każda grupa w przedszkolu oraz specjaliści posiadają szczegółowy plan współpracy z rodzicami.
16. WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM
Przedszkole współpracuje z różnymi podmiotami działającymi w środowisku. Podejmuje również szereg inicjatyw na rzecz tego środowiska, z których mogą korzystać osoby, instytucje i organizacje środowiska lokalnego. Są to zarówno imprezy odbywające się na terenie przedszkola, skierowane do dzieci i rodziców /warsztaty, spotkania z psychologiem, logopedą, nauczycielem zajęć ruchowych, konkursy plastyczne, występy dzieci, akcje charytatywne/, jak i działania skierowane do społeczności lokalnej /festyny rodzinne, Dni Otwarte/.
17. PROMOCJA PRZEDSZKOLA
Nasze przedszkole prowadzi działania zmierzające do promocji w środowisku. Dużym zainteresowaniem cieszą się Dni Otwarte organizowane co roku. Dzięki nim rodzice wraz ze swoimi dziećmi mają okazję poznać placówkę, nauczycieli, dzieci w grupach, a także mają możliwość indywidualnych konsultacji ze specjalistami.
Nauczyciele wspólnie z dziećmi organizują Światowy Dzień Autyzmu obchodzony corocznie 2 kwietnia. Jest to ogólnoświatowa inicjatywa „ Na niebiesko dla autyzmu”. Celem akcji jest podniesienie świadomości społecznej na temat autyzmu.
Nauczyciele organizują pikniki /spotkania integracyjne, Święto Rodziny / oraz wyjazdy poza teren przedszkola. Promocja placówki odbywa się także poprzez uczestnictwo w różnych konkursach miejskich lub wojewódzkich. Przez cały rok nasze przedszkole współpracuje z różnymi instytucjami, takimi jak: Szkoła, Poradnia Psychologiczmo – Pedagogiczna, Biblioteka, NOSPR, Muzeum Śląskie, Miejski Dom Kultury. EMPiK itd.
Dodatkową promocją przedszkola jest Strona Internetowa, która zawiera ważne informacje dla rodziców, wydarzenia z życia przedszkola, galerię prac oraz zdjęć dzieci.
18. UWAGI O REALIZACJI PLANU ROZWOJU PRZEDSZKOLA
Plan jest uzupełnieniem zadań określonych w Statucie Przedszkola.
Plan zatwierdza do realizacji Rada Pedagogiczna.
Zmiany mogą być dokonywane na wniosek Rady Pedagogicznej, Dyrektora Przedszkola i Rady Przedszkola.
Plan obowiązuje od dnia zatwierdzenia.
Wnioski wynikające z realizacji Dyrektor przedstawia Radzie Pedagogicznej po każdym półroczu.